İş arıyorum - Semih Pehlivan

22 Temmuz 2020by Semih PEHLİVAN

“İş arıyorum” derken aslında demek istediğiniz nedir? 

“Aş arıyorum” mu yoksa “Kendime uygun pozisyon arıyorum” mu? 

Eğer aş arıyorum demek istiyorsanız eğitimlerinizin, tecrübenizin, başarılarınızın ve beklentilerinizin hiçbir önemi olmadığının farkında olmalısınız. 

Zamanında bir adam tanıdım. Çok büyük bir şirketin insan kaynakları müdürü iken –hatırlamadığım bir sebepten- işsiz kalmıştı. Sonra “kendine uygun bir pozisyon” ararken ne yaptı biliyor musunuz? Bir semt lokantasında garsonluk yaptı. Herkes ona “Ya burada ne işin var, sana iş mi yok” dediğinde verdiği cevap şu idi; “Rutin ödemelerim var, çalışıp para kazanmak zorundayım.” Ve hiç yüksünmedi, gurur yapmadı ve utanmadı. Sonra bir gün adamdan haber aldım. Çok büyük bir holdingin insan kaynakları direktörü olmuştu. Bir iş için ofisine gittik. Kısa süre öncenin garsonu şimdi 40m2 bir ofiste tüm İstanbul manzarasına hakimdi. 

Eleman arayan arkadaşlarım “Tanıdığın var mı?” diye sorduğunda aklıma ilk önce evde oturan işsiz dostlarım gelir. Hemen onları ararım. Aralarından bazıları “Maaş ne veriyorlarmış?” dediklerinde cevabım “Bilmiyorum ama evde otururken kazandığından daha fazla olacağından eminim” derim. 

Eğer sorumluluklarınız yoksa, rutin ödemeleriniz, borçlarınız yoksa, kenarda uzun yıllar yetecek paranız çoksa elbette “Kendinize uygun pozisyon” aramak en doğal hakkınız. Fakat bu “yoksa” denilenlerin biri bile “varsa” o zaman bırakın “iş arıyorum” demeyi. Siz aslında “aş arıyorum” diyor olmalısınız. 

Semih PEHLİVAN